autocenzura-kreiranje-sadržaj

Što je autocenzura i kako je se rješiti?

Kada se suočavamo s izazovom izraziti svoj glas, bilo da je riječ o pisanju, dizajnu, pričanju ili bilo kojoj drugoj društvenoj ili kreativnoj aktivnosti, često se susrećemo i s pitanjem autocenzure.

S autocenzurom se možemo suočiti zaista u svim sferama našeg života.

Savjete i tehnike koje predlažem za rješavanje autocenzure možeš upotrijebiti kad god osjetiš dilemu u kojoj se suočavaš s autocenzurom. Iako, kao autor osvrnut ću se s naglaskom oslobađanje glasa u procesu kreiranja sadržaja


Što je autocenzura (definicija) i koji su njeni uzroci?

„Autocenzura, ili samocenzura, je unutarnji proces filtriranja ili ograničavanja svojih misli, ideja ili izraza prije nego što ih podijelimo s drugima.“

Najčešći uzrok je strah od osude, neprihvaćanja ili neuspjeha, a značajno može utjecati na autentičnost i kvalitetu našeg izričaja. Već sam ranije pisala o tome koliko je autentičnost važna na društvenim mrežama no kada se autocenzura javlja teško je postići svoju 100 postotnu autentičnost i unutarnji mir. Zato je važno znati koliko autocenzure je ok i kako ju prevladati?

Jesam li osobno ikada osjećala autocenzuru?


Iskreno, da. 

Često se suočavam s unutarnjim sukobima između želje za izražavanjem autentičnih misli i ideja i straha od negativnih reakcija ili neuspjeha. Međutim, shvatila sam da takva autocenzura udaljava od onoga što zaista želim reći.  A time utječe na moju kreativnost i autentičnost.

Međutim, trebam li baš uvijek sve reći što mi je na pameti? Ili…

Je li autocenzura nužno zlo?


Moja perspektiva na temu evoluirala je kroz iskustvo i refleksiju, smatram da je autocenzura složena i višeslojna tema koja može imati i pozitivne i negativne aspekte.

S jedne strane, autocenzura može biti korisna u određenim situacijama kao mehanizam samoregulacije ili zaštite od potencijalnih štetnih posljedica.

Primjerice, može nam pomoći izbjeći neprikladne ili uvredljive izjave ili sadržaj koji bi mogao naštetiti našem ugledu ili odnosima s drugima. A ugled nam je bitan.

S druge strane, pretjerana autocenzura može nas ograničiti i spriječiti da izrazimo svoje istinske misli i osjećaje te ometati našu kreativnost i autentičnost.

Ograničavanje sebe zbog straha od negativnih reakcija ili neuspjeha može nas udaljiti od prave suštine i svrhe našeg stvaralaštva.

Kako prevladati autocenzuru i stvarati autentičan sadržaj?


Ključno je razviti svijest o vlastitim mislima, osjećajima i motivacijama te raditi na izgradnji samopouzdanja i povjerenja u vlastite sposobnosti.

Također je važno pronaći podršku u zajednici koja cijeni autentičnost i potiče slobodu izražavanja. Kroz stalnu praksu i samorefleksiju možeš naučiti prepoznati i prevladati autocenzuru te stvarati sadržaj koji odražava tvoju istinsku suštinu i vrijednosti.

U konačnici, autocenzura je kompleksna tema koja zahtijeva promišljeno razmatranje i balansiranje. Dok može biti korisna u određenim situacijama, važno je ne dopustiti da nas ograničava ili sputava u našem stvaralaštvu.

Umjesto toga, trebamo težiti stvaranju autentičnog sadržaja koji odražava naše istinske misli, ideje i vrijednosti, bez straha od osude ili neuspjeha.

 

Savjeti i tehnike za oslobađanje svoga glasa koje su meni pomogle

 
Autocenzura može biti izazovna prepreka na putu ka istinskom izražavanju i ostvarenju punog potencijala.

Bez obzira jesi li umjetnik, pisac, poduzetnik ili jednostavno pojedinac koji želi slobodno dijeliti svoje misli i ideje, suočavanje sa autocenzurom može biti ključno za osobni i profesionalni razvoj. 

U ovom članku približit ću ti nekoliko ključnih savjeta i tehnika kako prevladati autocenzuru i osloboditi svoj glas.

Otkrij svoje strahove: Prvi korak u prevladavanje autocenzure je prepoznavanje i razumijevanje svojih strahova. Pitaj se što te točno sprječava izraziti tvoje misli i ideje. Je li to strah od osude, neprihvaćanja ili neuspjeha? 

Kada identificiraš svoje strahove, možeš raditi na tome da ih prevladaš.

Radi na samopouzdanju: Samopouzdanje je ključno u borbi protiv autocenzure. Radi na izgradnji povjerenja u vlastite sposobnosti i vrijednost svojih ideja. Postavi si male ciljeve i slavi svaki korak koji napraviš prema oslobađanju svojeg glasa.

Pronađi podršku: Okruži se ljudima koji te podržavaju i potiču na izražavanje. Pronađi zajednicu koja cijeni autentičnost i koja će ti pružiti podršku u procesu oslobađanja od autocenzure. Razgovaraj s prijateljima, kolegama ili mentorima o svojim strahovima i izazovima.

Vježbaj samopromatranje: Budi svjesna svojih misli i osjećaja tijekom procesa izražavanja. Primijeti kada se osjećaš ograničeno ili autocenzurirano. Istraži razloge koji se kriju iza tih osjećaja. Samopromatranje ti može pomoći prepoznati obrasce ponašanja i misli koje doprinose autocenzuri. 

Pomozi drugima: Pomažući drugima u njihovom procesu izražavanja, možeš osnažiti i sebe. Pruži podršku i povjerenje drugima da slobodno izraze svoje misli i ideje. Kroz tu interakciju, možeš naučiti nove tehnike i perspektive koje ti mogu pomoći u prevladavanju vlastite autocenzure.

Prakticiraj kontinuirano: Prevladavanje autocenzure nije jednokratan proces, već kontinuirani napor. Nastavi prakticirati izražavanje svojih misli i ideja bez straha od osude ili kritike. Prihvati da će biti izazova i neuspjeha, ali ne dopusti da te to obeshrabri. Svaki korak koji napraviš prema oslobađanju svog glasa važan je i vrijedan.

Zaključak

Prevladavanje autocenzure zahtijeva samosvijest, samopouzdanje, podršku i kontinuirani napor. Budi hrabra, poduzmi akciju kada osjetiš impuls, ne odgađaj, budi autentična i učini da se tvoj glas (stav) čuje. 

 

Preporučam ti da pročitaš i ove moje blogove:

Kako pronaći motivaciju za ravnotežu poslovnog i privatnog života?

Kreativna blokada – 7 koraka kako je se učinkovito riješiti

Kreiranje digitalnog sadržaja – 7 navika uspješnih kreatora

Saznala si nešto korisno? Podijeli sa drugima!